baner
<<<Strona główna
Nasz Patron
linia

Patronem naszej szkoły jest generał Michał Gałązka. Urodził się on 9 września 1893 roku w Trzetrzewinie jako syn Józefa i Marii z domu Leśniak. Swoją młodość spędził kształcąc się w sądeckich szkołach. Był absolwentem I Gimnazjum w Nowym Sączu oraz należał do Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia prawnicze w Uniwersytecie Jagiellońskim. Wybuch I wojny światowej oraz możliwość uzyskania przez Polaków niepodległości spowodowały, że nie wahając się długo, opuścił mury uczelni i wstąpił do tworzonych właśnie Legionów Polskich. W formacji tej, jako artylerzysta, walczył do 1917 roku. W listopadzie 1918 roku uczestniczył w tworzeniu armii polskiej na terytorium dzisiejszej Ukrainy i Rosji. Chcąc przedostać się do oddziałów polskich we Francji, postanowił dojechać przez Piotrogród do portu w Murmańsku, aby drogą morską dotrzeć do Europy Zachodniej. W stolicy Rosji dostał się do niewoli bolszewickiej, z której udało mu się cudem wydostać. Uczestniczył we wszystkich najważniejszych bitwach wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920.

Po zawarciu pokoju z Rosją Sowiecką w 1921 roku w przeciągu kilku lat awansował ze stopnia kapitana do stopnia pułkownika i dowódcy 1 Grupy Artylerii w Warszawie. Atak Niemców we wrześniu 1939 roku zastał go na stanowisku dowódcy artylerii Armii „Modlin” . Walczył wraz ze swoimi podkomendnymi od Mławy aż po Lubelszczyznę. 26 września dostał się do niewoli niemieckiej, z której po kilku dniach zbiegł. Przez dobrze znaną sobie Sądecczyznę i Podhale dotarł do Węgier i przedostał się do wojska polskiego we Francji. Ze względu na swoje doświadczenie i przeszłość bojową awansował na stanowisko komendanta ośrodka wyszkolenia oficerów w Châteaubriant. W 1940 roku po klęsce Francji, ewakuowany został do Anglii, gdzie otrzymał dowództwo, m.in. nad artylerią 4. Dywizji Piechoty. Translokowany następnie w 1942 roku na Bliski Wschód, został dowódcą artylerii 5. Kresowej Dywizji Piechoty. Jesienią 1943 roku ciężki wypadek samochodowy w Tel Awiwie zakończył jego karierę oficera służby czynnej. Wysłany na leczenie do Anglii pozostawał w Ośrodku Zapasowym Artylerii. W grudniu 1944 r. objął stanowisko szefa artylerii w Dowództwie Jednostek Wojska w Wielkiej Brytanii i sprawował je do września 1946 roku. Po demobilizacji armii, nie chcąc wracać do rządzonej przez komunistów Polski, osiedlił się w Szkocji. W 1954 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie aktywnie działał w Instytucie Józefa Piłsudskiego oraz w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów. W 1962 roku, w wieku 69 lat, Prezydent RP na uchodźstwie awansował go do stopnia generała brygady. Michał Gałązka zmarł 13 maja 1972 r. w Springfield (Massachusetts), a urna z jego prochami złożona została w kwaterze legionowej na cmentarzu w Zakopanem.

Za bohaterską postawę i męstwo na placu boju gen. Michał Gałązka odznaczony został między innymi: Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych – czterokrotnie, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 „Polska Swemu Obrońcy” oraz Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości.

Całe życie gen. Michała Gałązki upłynęło na walkach o odzyskanie niepodległości Polski, ponieważ
„wolność i niepodległość była nadrzędnym celem jego życia”

Opracował: dr Grzegorz Krzak

Więcej informacji:

logo   Artykuł na Wikipedia.pl

pdf  Kronika upamiętniająca nadanie Szkole Podstawowej w Trzetrzewinie imienia gen. Michała Gałązki [ 23,9 MB ]


foto foto foto foto foto foto foto
foto foto foto foto foto foto
foto foto foto foto foto foto
<<<Strona główna
linia
sp_trzetrzewina@chelmiec.pl